301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 08:47 Bu haber 1700 kez okundu
 
TKDK’DAN 2019 YILINDA 400 MİLYONLUK YENİ HİBE PAKETİ
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) toplam 60 milyon Euro, yani yaklaşık 400 milyon liralık hibeyi üreticiye ulaştırmak için IPARD-II 6. Başvuru Çağrı İlanına çıktı.
Ekonomi Haberi


Yozgat’ta IPARD programını uygulayan TKDK Yozgat’ta hibelerini yatırımcılarla buluşturmaya devam ediyor. IPARD sayesinde şu ana kadar Yozgat’a 370 Milyon tutarında yatırım yapıldı. 1000 yeni istihdam oluşturuldu. Yüzlerce projeye destek verildi.

Çağrı İlanı hakkında açıklamalarda bulunan TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, “Kırsaldaki yatırımları arttırmak, üretime katkı sağlamak, istihdama destek olmak için yeni bir başvuru çağrı ilanına çıkmış bulunuyoruz. Bugüne kadar birçok alanda hibe destekleriyle Yozgat’ta kırsal nüfusun kalkınmasına destek olduk. Bu desteklerle yeni besi çiftlikleri, süt üretim çiftlikleri, süt toplama merkezleri, kesimhaneler, et işleme tesisleri,  kanatlı üretim çiftlikleri, arı yetiştiricilikleri, mantar üretim tesisleri, yöresel ürün üretim tesisleri, zanaatkarlık tesisleri,  kırsal turizm tesisleri, güneş enerjisi santralleri kuruldu ve çiftlik faaliyetleri geliştirildi. Yüzlerce proje desteklendi ve hayata geçti. Daha fazla sayıda projenin hayata geçmesini ve kalkınmaya katkı yapmasını istiyoruz.

Yozgat coğrafi konumu ve yapısı nedeniyle tarım ve hayvancılığın merkezi halindedir. Bunun için tarım ve hayvancılık yatırımlarına destek olmaktayız ve kırsal kalkınmanın gerçek manada sağlanabilmesi için kırsal nüfusun yaşam standartlarını yükseltmeye çalışmaktayız. Kırsal kalkınma kavramı ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda bir bütünlük oluşturmaktadır. 

Kurumumuz 08.05.2019 tarihinde 302 - Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbirinden çağrıya çıkmıştır. Bu tedbir altında birçok yapılabilecek iş ve yatırım kalemi bulunmaktadır. Bunlar; süs bitkileri, tıbbi aromatik bitki, arıcılık, arı ürünlerinin üretimi, arı ürünlerini işlenmesi ve pazarlanması, sera, fide-fidan, mantar, misel, çiçek, çiçek soğanı,  kırsal turizm, yenilenebilir enerji, zanaatkârlık ve katma değerli ürünler, su ürünleri yetiştiriciliği (alabalık vb.) ve makine parkları olarak sıralanabilir.

Başvuru sahipleri isterse Kurumumuza gelerek isterse de telefon ile tarafımızdan bilgi alabilirler. Kurum olarak projelerinin her aşamasında gerekli desteği sağlamaya hazırız. Doğru bilgiyi Kurumumuzdan almaları başvuru sahiplerimiz için önem arz etmektedir. 

302 tedbiri olan Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbirinin toplam bütçesi 60.000.000 Avrodur. Yatırımda kullandırılacak olan hibe oranı Yozgat’ta %65 olarak uygulanmaktadır. Yatırımın %65’ini hibe desteği (geri ödemesiz), diğer %35’ini ise başvuru sahibinin katkısı oluşturacaktır.

Örnek verirsek 100.000 TL tutarında bir yatırımın 65.000 TL’si kurumumuz tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca inşaat işlerinde ve makine ekipman alımlarında KDV, ÖTV, Gelir vergisi ve diğer vergilerden de muaf tutulmaktadır. Bir yatırımın alt limiti 5.000 Euro, üst sınırı ise 500.000 Euro’dur. Başvuru sahibi istediği büyüklükte ve bütçede bir yatırım gerçekleştirebilir.

Bu çağrıda küçük proje yapmak isteyen vatandaşlarımız için proje yapmak çok basitleştirilmiştir. İnternet sitemizde nasıl doldurulacağını anlatan rehberleri ile birlikte bulunan birkaç formu doldurması, makine ekipman teklifi, resmi belgeler ile kurumumuza müraacat etmesi yeterli olmaktadır. Ayrıca Ziraat Odaları, Üretici Birlikleri, Ticaret Borsaları imzalanan protokole istinaden başvuru sahiplerinin projelerini ücretsiz bir şekilde hazırlayacaklardır.

Yozgat’ta yaşayan çiftçilerimizin bu çağrıdan ve imkânlardan yararlanmasını istemekteyiz.  Bu çağrımızın yüksek bir bütçesi bulunmaktadır. Çiftçilerimiz, eski olan makine ekipmanlarını, bu çağrı sayesinde yeni teknoloji makine ekipmanlar ile değiştirebileceklerdir. Bunlara mibzer, kültivatör, ilaçlama makinesi römork, gübre makinesi gibi makineler ve birçoğu örnek olarak gösterilebilir. Tıbbi ve aromatik bitki üretimi yapan çiftçilerimiz bu çağrıdan yaralanabilecektir.      

İlçelerimizin birçoğunun Kurumumuzca desteklenmiş bir konaklama ve yeme içme tesisi yatırımı bulunmaktadır. Ancak hala ilimizin kırsal turizm talebini karşılayacak düzeye erişilememiştir. Yeni çağrı ilanımızda kırsal turizm yatırımlarına tekrar destek olarak bu talebin karşılanmasını hedeflemekteyiz. Başvuru sahipleri konaklama tesisi, yeme içme tesisi ve rekreasyon ile ilgili tesisler yapabileceklerdir. Konaklama tesislerinde üst sınır 25 oda olarak devam etmektedir. Özellikle turizm potansiyeli taşıyan ilçelerimizde konaklama tesisleri ve yol üzeri yeme-içme tesisleri yapılmasını çok istemekteyiz.

Kurumuzun desteklemiş olduğu mantar üretim tesisi Yozgat için bir örnek oluşturmuştur. Başvuru sahibi ve çalışanlarını kadınlar oluşturmaktadır. Tesiste 16 kadın personel çalıştırılmaktadır ve ürünlerin pazarlanması ile ilgili sorun bulunmamaktadır. Mantar, süs bitkileri, sera gibi projelerin bu çağrıda daha fazla gelmesini beklemekteyiz.

TKDK’nın çıkmış olduğu yeni çağrı ilanıyla yeni işler yaratmak suretiyle istihdamın desteklenmesi ve iş faaliyetlerinin geliştirilmesi yoluyla mevcut işlerin korunması, bu şekilde kırsal alanlarda ekonomik faaliyet düzeyinin yükseltilmesi ve kırsal nüfusun azalmasının tersine çevrilmesi amaçlanmaktadır. Ekonomik faaliyetler ve çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi, kırsal alanlarda büyüme, istihdam ve sürdürülebilir kalkınma için gereklidir. Bu durum, kırsal alanlarda hane halkı gelirlerini doğrudan artırarak, ekonomik ve sosyal bakımdan daha iyi bir bölgesel dengeye katkı sağlamaktadır. Bu tedbir spesifik olarak çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesinde yatırımların modernizasyonu, oluşturulması, genişletilmesi ve yeniden inşası aracılığıyla kırsal faaliyetlerin oluşturulmasını, çeşitlendirilmesini ve geliştirilmesini hedeflemektedir. Ayrıca aşağıda belirtilen konularda tarımsal ve tarım dışı faaliyetlerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır:

• Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi: Süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar ve misel, fide ve fidan, çiçek soğanını içermektedir.

• Arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesini ve kovanların üretimini içermektedir.

• Zanaatkârlık ve katma değerli ürünler: Ahşap oymacılığı, çinicilik, dokumacılık, çanak-çömlek yapımı, metal işçiliği gibi zanaatkârlık faaliyetleri ile biber salçası, pekmez, meyve suları, reçel, unlu mamulleri ve sabun, gülsuyu, pelet (biyo-yakıt) gibi gıda-gıda olmayan ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasını içermektedir.

• Kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri: 25 odaya kadar konaklama tesisi (otel), yeme-içme tesisleri (restoran) ve rekreasyon faaliyetlerini içermektedir.

• Su ürünleri yetiştiriciliği: Alabalık, sazan gibi iç sularda üretimi ve ürün satışı yapılan türleri içermektedir.

• Makine parkları: Yerel tarım sektörünün ortak ihtiyaçlarına hizmet edecek yatırımları içermektedir. Bu sektörde destek talep edilen makine ekipmanların üretici örgütü tarafından üyelerine ortak kullanıma yönelik olarak kiralanması amaçlanmaktadır.

• Yenilenebilir enerji yatırımları: Elektrik ve ısı üretimi için yapılacak yatırımları içermektedir. Uygun yararlanıcılar diğer çiftlik faaliyetleri çeşitlendirme aktivitelerinden ve bu tedbir kapsamındaki iş geliştirme faaliyetlerinden bağımsız olarak, elektriği, elektrik dağıtım şirketlerine satarak kar elde etmek amacı ile yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapabilirler.

Bu yatırımlara paralel olarak Yozgat’ın kalkınması için çalışmalarımız devam etmektedir. Yatırım yapan, yeni istihdam oluşturan, Yozgat’a ve ülkemize katma değer sağlayan her girişimcimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.“ dedi.

Kaynak: Editör: İbrahim
 
Etiketler: TKDK’DAN, 2019, YILINDA, 400, MİLYONLUK, YENİ, HİBE, PAKETİ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Yozgat
Hafif Yağmur
Güncelleme: 24.02.2020
Bugün
-2° - 10°
Salı
-2° -
Çarşamba
-3° - 10°
Yozgat

Güncelleme: 23.02.2020
İmsak
05:54
Sabah
07:17
Öğle
12:59
İkindi
16:01
Akşam
18:32
Yatsı
19:49
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
45
0
3
6
13
22
2
Galatasaray
45
0
4
6
13
23
3
Sivasspor
45
0
4
6
13
23
4
Başakşehir FK
43
0
3
7
12
22
5
Alanyaspor
39
0
6
6
11
23
6
Fenerbahçe
38
0
7
5
11
23
7
Beşiktaş
37
0
8
4
11
23
8
Göztepe
34
0
6
7
9
22
9
Gaziantep FK
31
0
8
7
8
23
10
Gençlerbirliği
27
0
10
6
7
23
11
Antalyaspor
25
0
10
7
6
23
12
Yeni Malatyaspor
24
0
10
6
6
22
13
Denizlispor
24
0
10
6
6
22
14
Çaykur Rizespor
24
0
11
3
7
21
15
Konyaspor
21
0
10
9
4
23
16
MKE Ankaragücü
20
0
11
8
4
23
17
Kasımpaşa
16
0
14
4
4
22
18
Kayserispor
16
0
13
7
3
23
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı