Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 10:00 Bu haber 396 kez okundu
 
OKTAY’IN ÇEKEREK MESAİSİ
Müjdeler peş peşe geldi, ayağının tozuyla geldiği baba ocağında mikrofonu eline alır almaz; ‘Sizden iki şey istiyorum, ardından birde müjde vereceğim’ diye söze başlayan Oktay, sık sık birlik beraberlik vurgusu yaptı. 31 Mart seçimleri geride kaldı şimdi kucaklaşma zamanı diyen Oktay; “Hemen yarından itibaren, dargın olduğunuz komşunuz, iş arkadaşınız işyeri komşunuz varsa kucaklaşın, barışın. Birinci isteğim bu. İkinci isteğim ise çalışın daha çok çalışın ve üretin. Siz bu isteğimizi yerine getirin bizlerde sizlere destek olalım. Projelerinizi takip edelim ve el birliği ile Çekerek’i kalkındıralım” dedi.
Gündem Haberi


              Cumartesi gecesi geç saatlerde yüzlerce Çekerekli’nin meydanda coşkulu bir şekilde karşıladığı Cumhur Başkanı Yardımcısı Fuat Oktay burada kendisini karşılayan hemşehrilerine kısa bir selamlama konuşması yaptı.

              Baba ocağım, memleketim, doğup büyüdüğüm yer diye her zamanki memleket özlemi ifadeleriyle söze başlayan Oktay; “Bu gün küçük bir Türkiye turunun ardından ancak bu saatte buraya gelebildik. Ülkemiz için çok önemli bir projenin açılışını Sayın Cumhurbaşkanımla birlikte Edirne’de gerçekleştirdik. TANAP Doğalgaz hattı ülkemiz içerisinde 22 ilin sınırlarını aşarak bu günden itibaren Avrupa’ya açıldı. Bizde bu müjdeli haberi sizlerle buradan bir daha paylaşalım dedik. Gelirken hava soğuk, saat geç oldu, kimseler olmaz diyenlere, işte Çekerek burada, bakın sizlerle bu saatte bu meydanda sılayı rahim hasretiyle hasbihal ediyoruz. Allah birliğimizi beraberliğimizi bozmasın.” Dedi.

               Havai fişek gösterileri ve coşkulu karşılamanın ardından meydanda bekleyen kalabalığa bir gün sonraki temaslarının ve müjdelerinin ipuçlarını veren Oktay müsaade isteyerek baba ocağında kalacağı eve geçti. Pazar günü program dahilinde bir çok toplantı, ziyaret ve etkinlik gerçekleştiren Oktay akşamda Çekerek halkıyla Hayaller gerçekleşiyor toplantısına katıldı. Beyaz İnci Düğün sarayında gerçekleştirilen toplantıda salon ağzına kadar doldu. Binlerle ifade edilecek bay bayan Çekerekli hemşehrileri Oktay’ın vereceği müjdeli haberi beklemeye başladı. Yine salona girişi muhteşem bir havai fişek gösterisiyle görsel şölene dönen Oktay burada da sevgi seliyle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay, Baba Ocağı Çekerek’te

        Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay, bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere baba ocağı Çekerek’e geldi.

         Cumhurbaşkanı Yardımcı Oktay, ilçe meydanında Valimiz Kadir Çakır, Milletvekili Yusuf Başer, il ve ilçe protokolü ile çok sayıda kişi tarafından karşılandı.

         Geceyi baba evinde geçiren Oktay, Pazar günü Çekerek ilçesinde çeşitli programlara katıldı. İlk olarak Tarım ve Orman Bakanlığınca organize edilen trüf mantarı dikim programına katılan Oktay, Vali Çakır, il, ilçe protokolü ve vatandaşlarla Çekerek Barajı kenarında dikim yaptı.

        Türkiye'yi yeşillendirmeye devam ettiklerini belirten Oktay, barajların bulunduğu bölgede yerel kalkınmanın da dinamiklerinin olması gerektiğini dile getirdi.

        Oktay, barajların etrafının gelir getirici kaynaklara dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları ifade etti:

        "Bugün yapacağımız trüf mantarı dediğimiz sadece bunun bir örneği. 100 avro ile 300 avro arasında kilogramını satıyoruz. 100 dönümlük bir araziye dikim yapıyoruz ama asıl şey şu, kendi haline gelene kadar Genel Müdürlüğümüz bunun bakımını üstleniyor, verim almaya başladığımızda da bölge halkına kura usulü ücretsiz dağıtılacak. Amacımız bunun ücretsiz dağıtılması değil, bunun olabilirliğini göstermek."

        Bu işi yapmak isteyen köylülere yüzde 65'e kadar teşvik verileceğini anlatan Oktay, işletme döneminde de işçilik boyutunda da teşviklerin süreceğini söyledi.

        Oktay, trüf mantarının yanında bal ormanının kurulduğunu kaydederek, "Mevsim başladıktan sonra bitene kadar farklı zamanlarda sürekli çiçek açabilecek, bal üretimini sağlayacak ağaçların dikimi sağlanıyor. Orada tonlarca balın üretilip, bir marka haline dönüştürülüp buranın bir bal üretim merkezine dönüştürülmesini teknik şekilde yapacağız." ifadelerini kullandı.

        - "Yerelden kalkınmayı sağlayacağız"

        Bu tür projelerle yerelden kalkınmanın amaçlandığını vurgulayan Oktay, muhtarlara şöyle seslendi:

        "Burada bir ilçede konuşuyorum ama tüm Türkiye'ye sesleniyorum: Muhtarlarımız derse ki 'Ben kendi köyümü de organize ederim, kendi köyümde de bunu yaparım.', trüf ormanıdır veya bal ormanı, 'Bir araziyi buna tahsis ederiz.' derse kamu olarak biz de katkı veririz. Bu şekilde yerel kalkınma boyutunu uyguluyoruz. Artık yerelin üretmeye başlaması, yerelden kalkınmayı sağlıyor olmamız gerekir, dediğimiz şey bu. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ısrarla 'Yerelden kalkınma olmazsa ulusal anlamda kalkınmayı başaramayız.' diyoruz. 2023 hedefleri dediğimiz şey, asla geri adım atmadığımız şey bu. Biz 2023 rakamlarını ya yakalayacağız ya yakalayacağız. Onun için de eğer 500 milyar doları yakalayacaksak benim Çekerek'te yereldeki vatandaşım balını üretecek, markasını yapacak ve bunu satacak. Trüf mantarı yetişiyor madem, bunu yapacağız. 100 avro, 200 avro, 300 avro az bir rakam değil. Bunu ihraç ettiğimiz zaman bu mümkün. Bu projenin bölgesel anlamda turizme katkısını da göreceğiz. Muhteşem bir proje, ilçemize hayırlı olsun."

        - Çekerek Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı Ziyaret Edildi

        Çekerek Kaymakamlığını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Valimiz Kadir Çakır, Yozgat milletvekili Yusuf Başer, Orman Genel Müdür Bekir Karacabey ve diğer yetkililerin katılımıyla Çekerek Nehri Havza Rehabilitasyon Projesi Bilgilendirme Toplantısına katıldı.

        Oktay, toplantının ardından yaptığı konuşmada, geçtiğimiz haftalarda Yozgat’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptıkları proje bazlı toplantıyı bugün Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile gerçekleştirdiklerini söyledi.

        Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye gösterdiği ilgi nedeniyle teşekkür eden Oktay, Pakdemirli’nin katılımıyla Yozgat merkezi daha sonra ziyaret edeceklerini, projeleri ayrıntılarıyla açıklayacaklarını ifade etti. Çekerek’i, Yozgat’ı, civar illeri ve bölgeyi geliştirmek istediklerini anlatan Oktay, Çekerek Nehri Havza Rehabilitasyon Projesi’nin pilot uygulama olarak başlayacağını vurguladı. Oktay,  projelerin hayata geçirilmesiyle bir ilçenin, bölgenin nasıl değiştiğini, geliştiğinin hikayesini birlikte yazacaklarını vurguladı.

        - Çekerekli Hemşehrileriyle Buluştu

        Cumhurbaşkanı Yardımcı Oktay, düğün salonunda Çekerekli hemşehrileriyle bir araya geldi.

        Oktay, burada yaptığı konuşmada, “Çekerek’te doğanın ihya edildiği, tarım, hayvancılık ve üretimin şahlanacağı bir döneme giriyoruz. Millet Bahçesi, Lavanta Adası, Trüf Mantarı Ekimi ve Çekerek Nehri Islahı gibi Çekerek’in değerine değer katacak projelerde önemli mesafe kaydettik. Çekerek Millet Bahçesi içinde yer alacak Bilim Merkezi, Millet Kıraathanesi ve Mesire Yerleri ile Çekerek’in bölgede bir cazibe merkezi olmasını hedefliyoruz. 200 dönüm büyüklüğündeki millet bahçesi projesini 2020’de başlatacağız. Başka bir abide yapı projesi “Şüheda Tepesi”nin tamamlandığında, şehitler diyarı olan memleketimizin şeref nişanesi olmasını ve aziz şehitlerimizin anısının yâd edilmesine vesile olmasını arzu ediyoruz.” dedi.

        - Doğduğu Köyü Ziyaret Etti

        Ziyaretleri kapsamında doğduğu köy olan Bayındırhüyük’ü ziyaret eden Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, köy meydanında köylüleri ile bir araya gelerek hasbihal etti.

        - Şehit Evine Taziye Ziyareti

        Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hakkâri’nin Davuş Tepe Üs Bölgesi'ne düşen yıldırım sonucu şehit olan Jandarma Astsubay Çavuş Bünyamin Duymaz’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu

        Oktay, Çekerek ilçesindeki temaslarının ardından şehidin evinin bulunduğu Kadışehri ilçesine bağlı Yelten köyüne geçti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, şehidin annesi Kezban ve babası Arif Duymaz’a taziyelerini iletti.

        Ziyarette şehit Bünyamin Duymaz için Kuran’ı Kerim okundu, dua edildi. Oktay’a ziyaretinde Vali Kadir Çakır ile Yozgat Milletvekili Yusuf Başer eşlik etti.

Kaynak: Editör: İbrahim
 
Etiketler: OKTAY’IN, ÇEKEREK, MESAİSİ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Yozgat
Az Bulutlu
Güncelleme: 08.09.2020
Bugün
14° - 27°
Çarşamba
13° - 29°
Perşembe
12° - 25°
Yozgat

Güncelleme: 08.09.2020
İmsak
04:42
Sabah
06:08
Öğle
12:43
İkindi
16:19
Akşam
19:09
Yatsı
20:29
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
2
Göztepe
0
0
0
0
0
0
3
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
4
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
5
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
8
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
9
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
10
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
0
11
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
14
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
15
BB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
18
Denizlispor
0
0
0
0
0
0
19
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
20
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
21
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı