301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Aralık 2019 - Cumartesi 10:57 Bu haber 251 kez okundu
 
MİLLETVEKİLİ SEDEF’TEN MECLİSTE YOZGAT DEĞERLEMESİ
MHP Grubu Adına Tarım ve Orman Bakanlığı Bütçe Görüşmelerinde Söz Alan Milletvekili İbrahim Ethem Sedef Yozgat’ın Sesini Mecliste En Yüksek Mevkiden Dile Getirdi.
Siyaset Haberi


           İşte Sedef’in Mecliste yaptığı o görüşme; 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi'nin Tarım ve Orman Bakanlığı bütçeleri üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz almış bulunmaktayım. Saygıdeğer heyetinizi ve bizleri ekranları başında takip eden aziz Türk milletini saygıyla selamlıyorum.
          Değerli milletvekilleri, ülkemizde tarımsal ve orman ürünlerinin üretimini artırmak, sağlıklı gıdaya ulaşmak, çiftçimizin yaşam standartlarını yükseltmek ve düzenli üretimi sağlayacak çalışmalar yapmak gerekmektedir.
           Sayın Bakan, Komisyon görüşmeleri sırasında, 2018-2019 üretim sezonunda 119 milyon ton bitkisel üretim, 68 milyon baş hayvan, 22,1 milyon ton süt üretimi, 1,1 milyon ton kırmızı et üretimi, 19,6 milyar adet tavuk yumurtası üretimi, 2,2 milyon ton tavuk eti üretimi yapılmasını öngördüklerini ifade etti. Bu rakamları memnuniyet verici bulmakla beraber, her geçen yıl daha da artırma çabasını göstermemiz gerekmektedir. Ülkemiz, 44 milyar dolarlık tarımsal hacimle Avrupa ülkeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Şu anda 195 ülkeye 1.690 tarımsal ürün ihraç eden önemli bir ülkeyiz. Yine ülkemiz, fındık, kiraz, incir, kayısı ve ayva üretiminde dünya 1'inci; haşhaş, kavun, karpuz üretiminde dünya 2'ncisi; seçim bölgem Yozgat'ın meşhur mercimeği başta olmak üzere, diğer bölgelerimizde üretilen Antep fıstığı, kestane, vişne ve salatalık üretiminde ise dünya 3'üncüsüdür.
           Medeni bir toplumun yolunun önce tarımdan geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Tarım, aynı zamanda, dünya milletlerinin geleceği açısından önemli bir millî güvenlik meselesi hâlini alacaktır. Yerli tohum alanında ciddi çalışmalar gerçekleştiriliyor ancak yüzde 100 yerli tohuma geçmek için çabamızı artırmalıyız diye düşünüyorum.
           Şimdi burada şu önemli konuya da değinmek istiyorum: Çiftçilerimizin yüzünü güldürebilirsek, yakalanan bu ivme tüm meslek dallarına da yansıyacaktır. Sayın Bakan çiftçimize verdiği destekleri her platformda detaylarıyla açıklıyor, takip ediyoruz ancak çiftçimizle oturup dertleştiğimizde -seçim bölgem Yozgat'ta hangi çiftçimizle bir araya gelsek- bu desteklerin kendilerini çok da memnun etmediğini görüyoruz, daha doğrusu para kazanamamaktan şikâyetçiler. Çiftçimizin girdi maliyetleri her geçen gün daha da artıyor; gübre, mazot ve elektrik fiyatları çiftçimizi zorluyor, bir de yaşanan doğal afetler üzerine eklendiğinde, inanın, durumları hiç de iyi değil, kimi gübresiz ekim yapıyor, bir kısmı da tamamen ekimden vazgeçiyor. Bir an önce borç erteleme, yapılandırma ve faiz affı getirilmelidir. Çiftçimiz yaptığı işle alakalı gelecek planlaması yapamadığı için çocuklarını başka sektörlere yönlendiriyor. Bu da kırsaldan şehre, oradan da büyükşehirlere göçü tetikliyor. Seçim bölgem Yozgat'ta da bu durumu yakinen yaşıyor ve gözlemliyoruz. 2020 yılı bütçesinde tarıma aktarılacak kaynağın 40,3 milyar liraya çıkarıldığını takip etmek memnuniyet verici.
           Değerli milletvekilleri, Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığıyla çiftçimiz piyasaya ezdirilmemeli, daha fazla ürün alınarak piyasa fiyatlarını çiftçimizin lehine çevirmek gerekmektedir.
           Hayvancılık sektöründe yaşanan çeşitli sıkıntılar da hepimizin malumu. Sektörde sıfır faizli kredi uygulamasının kapsamı genişletilmelidir.
           IPARD kapsamında kırsal kalkınma desteklerini önemsiyoruz. Bu uygulamayla ciddi üretim ve istihdam sağlamaktadır. Yapılan iyi şeyleri de burada dile getirmek gerekir. Ancak hayvancılık sektörünün en sıkıntı veren gideri, yem fiyatlarıdır. Yem fiyatları 90-100 lira arasında. Üreticinin sırtında yaklaşık yüzde 80 oranında bir yem girdi maliyeti var. Bu konuda gerçekten bir çözüme ihtiyaç var. Yem girdi maliyetlerini aşağıya doğru çekebilirsek gerçekten hayvancılığa en büyük hizmeti yapmış oluruz. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılıyla üretim yaparak yem fiyatlarını düşürmek bir alternatif olarak düşünülebilir.
         Yozgat merkezde bulunan Et ve Süt Kurumu Yozgat Et Kombinası Müdürlüğünün süt işleme tesisleri çürümeye terkedilmişti. 2020 yılında bu tesis faaliyete geçirilerek Yozgat ve bölgesindeki süt üreticilerimiz rahatlatılmalıdır.
          Yine, Yozgat Boğazlıyan ilçemizde çiftçilerimize hizmet veren Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TAREKS AŞ tarafından çalıştırılan Gebe, Düve ve Süt Üretim Çiftliğinin sağmal sisteminin Lüleburgaz'a taşınacağı yönünde duyumlar alıyoruz. Taşınma sonrasında 45-50'ye yakın çalışanın da işten çıkarılacağı yine iddialar arasında. Sayın Bakanımızın dikkatine sunmak istiyorum bu konuyu. Yozgat ekonomik olarak sıkıntı yaşayan bir ilimiz. Bu TAREKS'in taşınmasıyla bir sıkıntıya daha düşmesin istiyoruz.
          Süt üreticilerinin prim desteği gözden geçirilmeli, orman köylüsünün refah düzeyi artırılmalıdır. Tarımda ve hayvancılıkta dışa bağımlılığın önüne geçilmelidir.
          Yine, Yozgatlı pancar üreticilerimizden yansıyan sıkıntılarımız var. 2019-2020 pazarlama yılı için şeker kotalarını 2,7 milyon ton olarak belirlendiğini biliyoruz ancak çiftçimiz kotasını tutturamadığında -az götürdü bir ceza, çok götürdü- yine bir cezayla karşı karşıya kalıyor. Çiftçimizden gelen talep, ağır cezaların biraz daha yumuşatılması yönündedir. Şeker pancarı hasat edildikten sonra kısa sürede işlenmesi gereken bir üründür.
           Çiftçimizin ürününde kilo kaybı ve çeşitli diğer sıkıntıların yaşanmaması adına, ülke genelinde uygulanan alım randevu sisteminin de gözden geçirilmesi gerekmektedir. Ayrıca şeker fabrikalarının özelleştirme süreçlerinin şeker pancarı tarımına yapacağı olumsuz etki göz önünde tutulmalıdır.
            Pancar üreticisinin bir diğer sıkıntısı ise sulamada kullandıkları elektrik. Önemli sayıda üretici elektrik faturalarını ödeyemediği için dağıtım şirketleriyle icralık hâlde. Üreticilerimize borçlarını ödeyebilecek kolaylıklar sağlanmalıdır.
           Değerli milletvekilleri, tarıma dayalı sanayiyi de gözardı etmemeliyiz. Yozgat'ta da bu alanda yatırımlar bekliyoruz.
           Şehrim Yozgat'ta örnek bir proje var: Meyvecilik Entegrasyon Projesi. Yozgat'ımızın Kadışehri Kabalı köyünde uygulanan bu projeyle 1.800 parsel birleştirilerek 5.640 dekar büyüklüğünde devasa bir meyve bahçesi oluşturuldu. Bu alandan çok olumlu sonuçlar alınıyor. Hatta bu diğer ilçelerimizde -14 ilçemizde- ve ülkemizin diğer bölgelerinde de uygulanırsa ülkemiz adına faydalar sağlayacağını düşünüyoruz.
            Değinmek istediğim bir başka konu ise çiftçilerimizin verimli tarım için eğitilmeleri. Tarım il müdürlükleri daha aktif çalıştırılmalı. Çiftçilerimizi ziyaret ederek onları bilgilendiren, köylerimizde üretimi yerinde yönlendiren, tarlaları dolaşan, ahırları dolaşan ziraat mühendisleri, veteriner hekimlere ihtiyacımız var. Bunlar yapılmıyor demiyorum ancak artırılması ve yaygınlaştırılması gerekmekte. Tabii, bunu yapabilmek için de personel desteğine ihtiyaç duyulacaktır. Bakanlığa bağlı taşra teşkilatlarında personel sayıları artırılmalıdır. Atama bekleyen ziraat mühendisleri, gıda mühendisleri, veteriner hekimler, su ürünleri mühendisleri kardeşlerimiz de Sayın Bakanımızdan müjdeli haberler bekliyor.
            Sayın milletvekilleri, şimdi, biraz da seçim bölgem Yozgat'ta bulunan bir doğa harikasından bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz, ülkemiz genelinde 44 adet millî park bulunmakta. Çamlık Millî Parkı, 1958 yılında ülkemizde ilan edilen Türkiye'nin ilk millî parkıdır. Bir dönem İç Anadolu'nun büyük bir kısmını kapsayan orman örtüsünden günümüze kadar ulaşan nadir örneklerden biridir. Alan üzerinde karaçam, ardıç, akkavak, titrek kavak, karakavak, söğüt, alıç, ahlat ağaçları bulunmakta; sayısız hayvan türü ve ayrıca, Amerika'ya has beyaz kartal da bulunmakta. Buranın bir doğa harikası olduğunu tekrar belirterek Tarım ve Orman Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığının ortak çalışmalarıyla turizme kazandırılmalıdır diyorum; her birinizi saygıyla selamlıyorum. (MHP sıralarından alkışlar)
 

Kaynak: Editör: İbrahim
 
Etiketler: MİLLETVEKİLİ, SEDEF’TEN, MECLİSTE, YOZGAT, DEĞERLEMESİ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Yozgat
Hafif Yağmur
Güncelleme: 24.02.2020
Bugün
-2° - 10°
Salı
-2° -
Çarşamba
-3° - 10°
Yozgat

Güncelleme: 23.02.2020
İmsak
05:54
Sabah
07:17
Öğle
12:59
İkindi
16:01
Akşam
18:32
Yatsı
19:49
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
45
0
3
6
13
22
2
Galatasaray
45
0
4
6
13
23
3
Sivasspor
45
0
4
6
13
23
4
Başakşehir FK
43
0
3
7
12
22
5
Alanyaspor
39
0
6
6
11
23
6
Fenerbahçe
38
0
7
5
11
23
7
Beşiktaş
37
0
8
4
11
23
8
Göztepe
34
0
6
7
9
22
9
Gaziantep FK
31
0
8
7
8
23
10
Gençlerbirliği
27
0
10
6
7
23
11
Antalyaspor
25
0
10
7
6
23
12
Yeni Malatyaspor
24
0
10
6
6
22
13
Denizlispor
24
0
10
6
6
22
14
Çaykur Rizespor
24
0
11
3
7
21
15
Konyaspor
21
0
10
9
4
23
16
MKE Ankaragücü
20
0
11
8
4
23
17
Kasımpaşa
16
0
14
4
4
22
18
Kayserispor
16
0
13
7
3
23
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı