301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Mart 2019 - Cumartesi 17:00 Bu haber 1017 kez okundu
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YOZGAT’A MÜJDELERLE GELDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yozgat’a gelerek Cumhuriyet Meydanında Yozgat halkı ile buluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Yozgat’a gelişinde, Vali Kadir Çakır karşıladı. Meydanda coşkulu kalabalığa hitabeden Erdoğan: "Yeni kurulacak askeri eğitim birliklerinden ilkinin yeri Yozgat olacak. Adımını hemen atıyoruz." Dedi.
Siyaset Haberi


        CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN, YOZGAT'A MÜJDELERLE GELDİ

         Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanYozgat Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlara hitap etti. 

        Yozgat'ın sadece Yozgat'tan ibaret olmadığını, Yozgat'ın tüm Türkiye'de yaşayan bir şehir olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sadece bu kadar da değil, gidin Avusturya'ya Yozgat'ı ülkemizin en büyük şehri sanırlar. Çünkü bu ülkede on binlerce Yozgatlı yaşıyor. Aynı şekilde Almanya'da, Fransa'da, Belçika'da, Hollanda'da, daha pek çok Avrupa ülkesinde, yüz binlerce Yozgatlı hayatını orada sürdürüyor." ifadelerini kullandı.  

        YOZGAT'TA YAPILAN YATIRIMLAR  

        Yozgat'ı sadece sevmekle kalmadıklarını, yatırım ve hizmetleriyle Yozgat'a layık olmaya çalıştıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 17 yılda Yozgat'a 12 milyar lira tutarında yatırım yaptıklarını söyledi. 

        Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eğitim alanında Yozgat'ta 2 bin 323 yeni derslik inşa ettiklerini, 20 bin öğrencisi ve 875 akademik personeli olan Bozok Üniversitesini şehre kazandırdıklarını, üniversiteye eski tıp fakültesi binasında faaliyet gösterecek diş hekimliği fakültesini kazandıracaklarını anlattı.  

        Yükseköğrenim öğrencileri için 6 bin 233 kişi kapasiteli yurt binaları açtıklarını ve bu yıl Sorgun'da, gelecek yıl da Yerköy'de 300'er kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binalarını açacaklarını dile getiren Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Yozgat'a gençlik merkezi, sporcu fabrikası, kapalı yüzme havuzu, Akdağmadeni ve Sorgun'a gençlik merkezi, Çandır, Çayıralan ve Saraykent'e spor salonları inşa ettiklerini ifade etti.  

        Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğazlıyan ve Yerköy gençlik merkezleri ile Yozgat kamp eğitim merkezinin plan ve proje çalışmalarının devam ettiğini, Sorgun'da millet bahçesinin yapımına bu yıl başlayacaklarını söyledi.  

        İhtiyaç sahiplerine, şehit yakınlarına, yaşlılara ve engellilere 1,3 milyar lira kaynak aktardıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlıkta 13'ü hastaneden oluşan toplam 32 tesisi şehre kazandırdıklarını, bunlardan birinin 475 yataklı Yozgat Şehir Hastanesi olduğunu aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara yönelttiği "Hastaneyi nasıl buldunuz?" sorusuna, aldığı olumlu yanıt üzerine, "Biz, benim Bozoklu kardeşlerime, Bozoklu'ya layık olanı yaptık. Bir de 250 yataklı Sorgun Devlet Hastanesini yaptık." şeklinde konuştu.  

        Aydıncık entegre hastanesiyle, 3 sağlık tesisinin yapımı ve 8 sağlık tesisinin de plan, proje ve ihale çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yerköy Devlet Hastanesine 100 yataklı ek bina yaparak hastaneyi büyüteceklerini, ayrıca Çandır'a da bir entegre hastane yapacaklarını bildirdi.  

        Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ vasıtasıyla Yozgat'ta 6 bin 582 konut projesini hayata geçirdiklerini, imar barışıyla 38 bin 711 Yozgatlının sıkıntısını çözdüklerini kaydetti. 

        Toplam 28 ata yadigarı eseri restore ettiklerini, bazı eserlerin restorasyonunun da sürdüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yozgat'ta 44 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 376 kilometreye çıkardıklarını söyledi. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, "Yozgat'ın yollarının yapım işi bazı talihsizlikler yüzünden biraz gecikti ama çoğunu toparladık, kalanları da en kısa sürede inşallah bitiriyoruz." dedi.  

        Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sorgun-Akdağmadeni ayrımını, Çiğdemli yolunu, Yozgat-Boğazlıyan ayrımını, Musabeyli yolunu, Boğazlıyan-Çandır-Çayıralan yolunu, Saraykent ayrımı Çekerek yolunu, Sungurlu ayrımı-Alaca-Yozgat ayrımı yolunu, Çekerek ve Şefaatli şehir geçişlerini, Delice ayrımı-Yerköy-Yozgat Sorgun yolunu, ayrıca tarihi Şefaatli, Karabıyık, Sekili, Araplı, Karaburun ve Çalatlı köprülerinin restorasyonlarını da bu yıl bitireceklerini ifade etti. 

 

        Alaca-Zile yolu, Boğazlıyan-Felahiye yolu, Sorgun-Çekerek ayrımı, Çiğdemli Kadışehri yolunu da gelecek yıl tamamlayacaklarını bildiren Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, Çiğdemli-Beyyurdu-Çekerek-Tokat il sınırı yolunu ise bir sonraki yıl tamamlayacaklarını söyledi.  

        HIZLI TRENDE SONA YAKLAŞILDI 

        Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın aynı zamanda Yozgat'ın projesi olduğunu, böylece Yozgat-Sivas arasının 1 saate, Yozgat-İstanbul arasının 5 saat 15 dakikaya düşeceğini anlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hattın inşasının coğrafi zorluklar sebebiyle epeyce uzadığına değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah bu işin de sonuna geliyoruz. Ayrıca Yerköy bağlantısından itibaren bu yüksek hızlı tren hattını Kayseri'ye uzatacağız. Yozgat Havalimanımızın yapımı sürüyor. Senelik 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanımızı inşallah 2022 yılında hizmete sunmayı hedefliyoruz." bilgisini paylaştı.  

        YOZGAT'A 5 BARAJ, 3 GÖLET İNŞA EDİLDİ 

        Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yozgat'a 5 baraj, 3 gölet inşa ettiklerini belirterek, 10 baraj ve 5 gölet daha inşa edeceklerini söyledi. Sorgun'un içme suyu sorununu da ilk etapta Sarıhamzalı-Bahadın Barajı, asıl olarak da Yenice Barajı ile çözeceklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, tamamlandığında 11 bin dekar araziyi sulayacak Sarıhamzalı-Bahadın Barajı'nın yapımını yarıladıklarını açıkladı.  

        1,6 KATRİLYON LİRA TARIMSAL DESTEK 

        Son 17 yılda sulama tesisleriyle Yozgat'ta 199 bin dekar zirai araziyi suyla buluşturduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşaatı devam eden sulama tesisleriyle 28 bin dekardan fazla araziyi daha sulamaya açacaklarını belirtti.  

        Cumhurbaşkanı Erdoğan, 80 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayan Uzunlu Barajı sulamasını da modern borulu şebekeye dönüştüreceklerini ifade ederek şu değerlendirmelerde bulundu: 

        “Yozgatlı çiftçimize 1,6 katrilyon lira tarımsal destek verdik. Yozgat'ta bir Teknopark, iki organize sanayi bölgesi kurduk. Havalimanımızın yanı başındaki yeni organize sanayi bölgemiz, inşallah şehrimiz için yeni bir gelişme kapısı olacak. Hayvancılık bu bölgenin en önemli uğraşı ve geçim vasıtasıdır. Yozgat'taki et ve süt kurumumuzu süt tozu kulesi yatırımıyla daha da genişletiyoruz. Bununla ilgili yatırım yakında başlıyor." 

        YOZGATLI İŞ İNSANLARINA 2,2 KATRİLYON LİRA YATIRIM TEŞVİĞİ 

        Sorgun'daki hayvancılık organize sanayi bölgesinin işlemlerinin tamamlandığını, yer tahsisinin yapıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, buranın bir an önce faaliyete geçmesini sağlayacaklarını söyledi.  

        Sorgun Veterinerlik Fakültesinin bu yıl öğrenci almaya başlayacağını belirten Cumhurbaşkanımız Erdoğan, şöyle devam etti: 

        "Yozgat'ın pek çok ilçesinde termal su var. Yapılan tesislerle termal suyun turizm altyapısı giderek genişliyor. Sorgun, Sarıkaya, Yerköy, Boğazlayan ve Saraykent'ten sonra Akdağmadeni'ni de termal turizm kapsamına alıyoruz. Sarıkaya'daki 2 bin yıllık Roma Hamamı olan Basalica Terma için çok görkemli bir proje hazırlıyoruz. Burası UNESCO Dünya Mirası geçici listesine de dahil edildi. Termal suyu, meyve sebze arzının dengelenebilmesi için termal seralarda kullanılabilmesi imkanlarını devreye almalıyız. Girişimcilerimizi ve ilgili kurumlarımızı Denizli, Manisa, Ağrı'da örnekleri olan bu imkanı Yozgat'a da kazandırmaya davet ediyorum. Yozgatlı iş insanlarımıza toplamda 2,2 katrilyon lira yatırım teşviki verdik. Desteklerimizle 7 bin 500 kişilik ilave istihdam oluşturduk. Yozgat'taki 19 binden fazla iş yerimize toplam 333 milyon lira tutarında SGK prim teşviki sağladık." 

        YOZGATLI KARDEŞLERİMİZ YOZGAT'A SAHİP ÇIKMALI 

        Cumhurbaşkanlığı olarak Yozgat'ın gelişmesi, kalkınması, büyümesi için her türlü teşviki vermeye hazır olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunun için sadece kara yolu, demir yolu, havalimanı yapmanın, sadece teşvik vermenin yeterli olmadığının altını çizdi.  

        Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yozgatlı kardeşlerimizin merkez ve tüm ilçeleriyle birlik, beraberlik, dayanışma içinde memleketlerine sahip çıkmaları gerekiyor. Yozgatlı kardeşlerimiz Yozgat'a sahip çıkmalı." dedi.  

        Benzer coğrafi şartlara, altyapılara, imkanlara sahip yanı başındaki iller nispeten ileri giderken Yozgat'ın yerinde saymaması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanımız Erdoğan, "Hatta mevzi kaybediyorsa ellerimizi başımızın arasına alıp düşünmeliyiz." diye konuştu.  

        Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ'ın Yozgatlı olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siyasetin, bürokrasinin, iş dünyasının her kademesinde Yozgatlı kardeşlerim var. Aynı şekilde benim danışmanım konumunda olan Yozgatlı hemşehriniz var. Böyle bir kadro, Allah'ın izniyle Yozgat'ı şaha kaldırır ve kaldırıyor. Bizim için aslolan Yozgat'a hizmettir. Yozgat'ı üzeni biz de üzeriz." ifadelerini kullandı.  

        YOZGAT’A ASKERİ BİRLİK MÜJDESİ

 

        Bu dönemin ilk müjdesini verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni kurulacak askeri eğitim birliklerinden ilkinin yeri Yozgat olacak. Adımını hemen atıyoruz." bilgisini verdi. 

Kaynak: Editör: İbrahim
 
Etiketler: CUMHURBAŞKANI, ERDOĞAN, YOZGAT’A, MÜJDELERLE, GELDİ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Yozgat
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.05.2019
Bugün
12° - 27°
Çarşamba
11° - 26°
Perşembe
11° - 24°
Yozgat

Güncelleme: 20.05.2019
İmsak
03:30
Sabah
05:15
Öğle
12:42
İkindi
16:37
Akşam
19:59
Yatsı
21:37
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı