301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 10:29 Bu haber 786 kez okundu
 
ÇEKEREK’TE SEÇİM SONUÇLARI BAŞARI MI?
31 Mart Yerel Seçimleri sonuçlandı. Ülkemizde beş yıl süreyle yerelde görev yapacak kadrolar seçildi. İl Genel Meclisi Üyeleri Belediye Meclisi Üyeleri ve Belediye Başkanları kıyasıya bir yarış ve uzunca bir seçim propagandası sonucu belirlendi. Çekerek seçimleri ilginçliklere sahne olan bir yarışın sonunda Ak parti Adayı Eyyüp Çakır lehine sonuçlandı. Peki, bu sonuç başarı mı? İşte artısı ve eksisiyle Çekerek’te seçim süreci ve yaşanan sürecin sonunda elde edilen sonuç...
Siyaset Haberi


SEÇİM SONUCUNA ETKİ EDEN UYGULAMALAR

1-) Aday Belirleme Sürecinde Uygulanan Yöntem: 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde partilerin aday belirleme süreçlerinde uyguladığı yeni yöntem sonuca direk etki etti. Süreç uzadı ve aday adaylarına bu süreçte yeterli ve ikna edici bilgiler verilmedi. Sürecin sonunda gelenekselleşen aday gösterilen şahsın etrafında kenetlenme ve birlik beraberlik mesajı verme fırsatı yakalanamadı. Gösterilmeyen aday adayları haksızlığa uğradıklarını düşünerek yeni arayışlara girdiler. Bu durum özellikle Çekerek dâhil bütün il genelinde iktidar partisinin işini zorlaştırdı. Günler önce aynı gemide aynı dava için yarışan adaylar bir anda kimlik ve kişilik değiştirerek hırs ve intikam duygusuna büründüler. Bu bile tek başına 2019 yerel seçimlerini özel kılan en büyük değişimdi sanki.

              İl Başkanı Çelebi Dursun meydan mitinginde durumun özetini çıkartan bir konuşma yaptı. ‘Biz bizim le yarışıyoruz. Çekerek böyle, Kadışehri böyle, Saraykent böyle ve diğer ilçelerimiz, Yozgat merkez aynı. Elinden tuttuğumuz, koltuk verdiğimiz,  içimizden çıkan, bizimle yol yürüyen görev verilmeyince de karşımıza geçip bize rakip olan ya da ardımızdan iş çeviren hainlerimiz var maalesef. Ak partinin rakibi yine Ak partiliyim diyenlerden başkası değil.’ Diyerek tespitini ortaya yoyuyordu.

2-) Adaylara Kendilerini İfade Etme Fırsatı Tanınmadı: Özellikle iktidar partisinde adaylık süreci bilmece ve bulmacaya dönüştü. Her dönem olduğu gibi bu dönemde ilginin büyük olduğu iktidar partisinde aday adayları zemin yoklaması yaparak şanslarını denediler. Birçok hevesli bu süreçte ışık göremediği için başvuru bile yapmadı. Başvuru yapanlar ise süreç boyu sadece beklemek zorunda kaldılar. Mevcut başkanlarına bu dönemde Ak parti adaylık başvurusu yaptırmadı. Bu da sürecin ilginçliklerinden biriydi.

3-) Bölge Milletvekilleri Sanki Kadro Kurar Gibi Hareket Ettiler: İlk defa böyle bir yarışta bölge milletvekilleri kendisine en yakın aday adaylarının aday yapılması için çaba gösterdiler. Alenen verilen bu mücadele parti içinde sorgulamalara neden oldu. Örneğin Çekerek’e özel bir uygulama Yozgat milletvekili ismi önemli değil aday adaylığı için fikrini almaya gelen taliplilere resmen kapıyı kapatarak; ‘Bizim görüşümüz mevcutla devam şeklinde boşuna masraf etmeyin gibi ifadeleri kullanmaktan bile kaçınmadı.’ Bu tavır ilk defa bu kadar net ve keskin olduğu için sonuç farklı neticelenince kırılmalarda kaçınılmaz oldu.

              Yukarıda kısa ve birkaç maddede tahlili yapılan 31 Mart 2019 seçimlerinin Çekerek özeline gelecek olursak, seçim sonucu başarımı sorumuzun net cevabı; olağanüstü başarı olacaktır. Gelelim işin bizi ilgilendiren kısmına; 31 Mart Seçimlerinde Çekerek ne mesaj verdi?

ÇEKEREK SEÇİM SONUCU ve VERİLEN MESAJ!

                Öncelikle Çekerek Ak partiden vazgeçmedi. Ak partiye de verebildiği kadar mesajı ilk defa bir arada bu kadar çok net verdi. Ak partiye mesaj verirken en çokta sözde Ak partiliyim diye 16 yıldan beri etiket kullanıp işin siyasi kaymağını yiyenlere de dur orda, aman ha bir daha yönünü bu yana dönme, ağzından ben davacıyım, ben partiliyim deme. Sana artık bu çatının altında yer yok dedi. Bir mesajı da kripto olarak içeride kalıp Ak partinin başarısız olması için her şeyi yapan iç ihanetçilerine verdi. Bağırsak temizliğini ivedi yapın. Yoksa hasta iyileşme sürecine giremez. Çekerek seçmeninin mesajı dar çerçevede kısaca bunlardı.

 %49’LUK SONUÇ OLAĞANÜSTÜ BİR BAŞARI

            Eyyüp Çakır’ın adaylık tevdi edildikten sonra ki süreçte çok ta zamanı ve elinde fazlaca da yapacağı bir imkânı kalmamıştı. Parti içinde kabullenme ve Çakır tarafından da olanları kabul etme ve sindirmesi uzun sürünce zaman daha da daralmıştı. Saflar bir türlü netleşmiyor ve sinir savaşları alabildiğine sürüyordu.

             Bu sürece bir elin derhal net müdahil olması gerekiyordu o da bu memleketin bağrından çıkmış ve ülkenin iki numarasına kadar yükselmiş Fuat Oktay oldu. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımız Fuat Oktay saha çalışması ve seçim propaganda faaliyetleri için danışmanlarına talimat vererek Çekerek’e gönderdi. Kendisi de an be an gelişmeleri takip ediyor ve zamanı oldukça da bizzat gelerek seçimlere katkı sunuyordu. Hızlı ve profesyonel ekip çalışması meyvelerini veriyor ve toparlanma süreci beklenenden daha hızlı oluyordu.

KIRILMA ANI 19 ŞUBAT

              Belediye Meclisi Üyelikleri ve İl Genel Meclisi Üyelikleri için isimlerin İlçe Seçim Kuruluna verildiği son tarih 19 Şubat Çekerek seçimleri için dönüm noktası oldu. Eyyüp Çakır çalışacağı mesai arkadaşlarını kendisi bizzat belirleyerek net tavır koydu. Bu iş benim işim işime de kimseyi müdahil etmem. Bu netlik, bir takım insanlara adeta tokat gibi indi. Pabucun pahalı olduğunu anladılar. İşte seçimin seyrini ve kaderini de bu tavır değiştirdi.

               Eyyüp Çakır çaresizliğin değil çarenin adayı olduğunu gösterdi. Çok zeki ve pratik uygulayıcı, ilçenin sorunlarını bilen, çözümlerini bulan ve uygulayan bir yapıya sahip olduğu için aday adayları arasında tercih edildiğini göstererek seçime o gün damgasını vurdu. O ana kadar kendisine burun kıvıranlar bu netlik karşısında ya gerçek yüzlerini gösterecekler ya da mecburen maske takmak zorunda kalacaklardı. Onlarda maske takmayı tercih ettiler.

SAHA ÇALIŞMASI PROFESYONELLERE EMANET

               Listeler netleştikten sonra seçim propaganda çalışmaları başladı. Üst üste açıklanan projeler ve verilen vaatler bir anda herkeste bir beklenti oluşturdu. Ne oluyoruz? Çok büyük projelere Sayın Cumhur Başkanı Yardımcımız Fuat Oktay’ın bizzat taraf olması ve ben takipçisi olacağım demesi Eyyüp Çakır’ın elini güçlendiren başlıca etkendi. Bu kadar yatırımın bir anda Çekerek için vaat edilmesi ilçe sakinlerini heyecanlandırırken diğer adayları da düşünceye sevk etti. Kolay değildi, söz veren iktidar partisi ve verilen sözlerinde takipçisi ülkenin iki numarası Sayın Fuat Oktay’dı.

İLK MEYDAN MİTİNGİ ve EYYÜP ÇAKIR’IN BAŞARILI HİTABETİ

                 Tarihler 23 Martı gösterdiğinde Çekerek seçiminin kaderini değiştiren ilk meydan mitingi için hazırlıklar başladı. Önce Ak parti çıktı büyük buluşmaya. Saha analizcilerine göre meydan göz dolduruyor, kalabalık fena değil lakin aday ne yapacaktı. Söz sahibine bırakıldığında adeta yer gök inledi. Çakır üslup, tarz ve konuşma sitiliyle meydandan tam not aldı. Sataşma, rakibi küçük görme, laf atma, hakaret Çakır’ın lügatinden çıkmış, ben işime bakarım dercesine yapacaklarını anlattı meydanda. Olumlu ve kucaklayıcı mesajlar verdi. Uzunca bir süre meydanın nabzını konuşmasıyla tutan Çakır ilk sınavında tam not aldı.

SON MİTİNG VE SON DOKUNUŞ SONUCU GETİRDİ.

                   Bu kez tarihler 30 Martı gösteriyordu. Rakipleri meydanın tozunu atmış söylenecek her söz söylenmişti. Ak parti miting hazırlıklarını sürdürürken yine her zaman olduğu gibi son söz sahibine ait olacaktı. Ya son nokta konulacak ya da soru işaretleri son ana kadar devam edecekti. Son sözü sözün sahibi koydu. Uzun ve vurucu konuşmasını; “……..onun için yaparsa Ak parti yapar diyoruz” diyerek tamamlayan Çakır, uzun süre coşkuyla alkışlandı.

                   Miting sonunda seçimin rengi artık belli olmuştu sanki. Tahminler ve alınacak oy oranları konuşuluyordu seçmenler tarafından. Bir sonraki gün ise seçim vaktiydi. Sandık görevlileri ve müşahitler hazır ve her şey yapılmış takdir millete sonuç ise Allaha bırakılmıştı. Sonuç her ne olursa olsun hayırlısı olsun deniliyordu. Sonuç hayırlısı oldu. Kimseye bir şey olmadan seçimler huzur içerisinde tamamlandı. Ak parti kazandı, Eyyüp Çakır kazandı Çekerek kazandı, aslında kaybeden yok hep birlikte biz kazandık. Demokrasimiz kazandı. Sadece küçük bir parantez, kendini milletin üstünde gören, siyaseti ikbal istikbal uğruna kullanan, kibir ve kın sahibi kaybetti oda zaten olağan bir sonuç değil mi?

                    Bu derin ve uzun tahlili yayınlamamızda ve hazırlamamızda bizlere yardımcı olan üçüncü göz tahlil ve yorum sahiplerine emeklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Kaynak: Editör: İbrahim
 
Etiketler: ÇEKEREK’TE, SEÇİM, SONUÇLARI, BAŞARI, MI?,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Yozgat
Az Bulutlu
Güncelleme: 24.06.2019
Bugün
14° - 28°
Salı
15° - 29°
Çarşamba
15° - 30°
Yozgat

Güncelleme: 24.06.2019
İmsak
03:11
Sabah
05:06
Öğle
12:48
İkindi
16:45
Akşam
20:20
Yatsı
22:07
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı