301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Ocak 2020 - Cumartesi 10:20 Bu haber 1150 kez okundu
 
ÇEKEREK BELEDİYESİ ÖNCÜLÜĞÜNDE BAĞCILIK PANELİ DÜZENLENDİ
"Bağcılığı" geliştirilmesiyle ilgili olarak Kaymakamlık Konferans Salonunda Çekerek Belediye Başkanlığı, Çekerek Üreten Eller Platformu ve Bozok Üniversitesinin işbirliği ile panel düzenlendi. Açılış konuşmasını yapan Başkan Çakır ilçemizin kalkınmasının tarımsal faaliyetlerin artırılmasıyla sağlanacağını belirterek; “katma değeri yüksek, işlenmesi ve pazarlaması kolay ürünlerin yetiştirilmesini benimsiyoruz. Bağcılıkta bunlardan biri ilçemizde üzüm yetiştiriciliğini önemsiyoruz ve üretimini teşvik ediyoruz.” Dedi.
Ekonomi Haberi


          İlçemiz ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlayacak, çiftçilerimizin ekonomik gelirlerini pozitif yönde artıracak projelerden olan "Bağcılıkla" ilgili olarak Kaymakamlık Konferans Salonunda Çekerek Belediye Başkanlığı, Çekerek Üreten Eller Platformu ve Bozok Üniversitesinin işbirliği ile panel düzenlendi.

        Panele Vali Yardımcısı İzzet Ercan, İlçe Kaymakamı Mehmet Çağatay ÇAKAL, İlçe Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, Bozok Üniversitesinden Prof. Dr. Güngör Yılmaz ve Doç. Dr. Emine Sema Çetin, Gaziosmanpaşa Üniversitesinden Prof. Dr. Rüstem Cangi ve Doç. Dr. Adem Yağcı, Tokat Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Dr. Duran Kılıç, İl Genel Meclisi Üyeleri, İlçe Belediye Meclis Üyeleri, daire amirleri, STK temsilcileri, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

        Açılış konuşmaları ve yapılan sunumları müteakiben moderatörlüğünü Yozgat Bozok Üniversitesinden Prof. Dr. Güngör Yılmaz’ın yaptığı ve oldukça verimli geçen panelde toplantıya katılanlara bağcılıkla ilgili detaylı bir şekilde bilgi verildi ve görüş alışverişinde bulunuldu.

             Çekerek Havzası Kalkınma Projesi kapsamında Çekerek Belediyesi ev sahipliğinde bağcılık ve üzüm yetiştiriciliği Paneli düzenlendi. Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim görevlilerinin konuşması olarak katıldığı panele Yozgat Vali Yardımcısı İzzet Ercan’da katılarak destek verdi. İlçe Kaymakamı Mehmet Çağatay Çakal ve Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektör Yardımcısı da paneli izleyenler arasındaydı.         

             Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Eyyüp Çakır: “ Belediye denilince akla ilk gelen yol yapmak, kaldırım yapmak olsa da, bizler sıra dışı bir belediyeciliği ilke edindik. Bizler Gönül Belediyeciliği Sloganıyla çıkmış olduğumuz bu yolda

Gönüller yapmaya, Gönüllere talip olmaya geldik.

             Bu azimle hemşehrilerimizin niyetlerini, talep ve isteklerini bu bizim görevimiz değil diyerek elimizle itmeyerek, İlçemizin projelerine ve taleplerine bizlerde ortak olarak, birlikte yerelde nasıl kalkınabilir izi hedefledik.

             İlçemiz genel olarak son 10 yıllık dönem ele alındığında 40 binli nüfuslardan 18 binlere kadar maalesef gerilemiş durumdadır.

Bizleri bir arada tutan değerler olmasa,

Atalarımızın yadigarları olmasa,

Anılarımız olmasa

Toprak sevgisi, Sılaya hasret olmasa

Dönüpte bakmayız arkamıza..

Ama bizler bu vatanda doğduk, Bu toprakta yoğrulduk, burada doyduk..

Gönlümüze aşılanan Toprak aşkını, Vatan Sevdasını da hemşehrilerimize en iyi hizmet etmenin heyecanını taşıdık.

Kadim Coğrafyamız çok zengin. Toprağı bereketli, insanı çalışkan

Türkiye’nin 9. Büyük Su kaynağı olan Çekerek Barajına sahibiz.

Bunu Fırsata çevirmek, Nimetlenmekte asl olan vazifelerimizdendir.

Elbette gönül isterdi ki, Fabrikalarımız tütsün, işsizlik kalmasın ama gerçekliği de görmezden gelemeyiz.

            Bizler aslında işin tamda bu noktasında bir yenilik, bir birliktelik, bir heyecan oluşturmak istiyoruz.

            Çekerek’imizi Yerelde Kalkındırarak, Birlik olarak, beraberliğimizi koruyarak, büyütmek, özlenen ve İmrenilen bir şehir haline getirmek istiyoruz.

Benciliğin değil biz diyenlerin kenti yapmak istiyoruz…

Millet Bahçesi Projemizle Çekerek Barajımızı,

            Dünyanın En Büyük Lavanta Bahçesi olan Lavanta adası Projemizle Alternatif Tıp, Sağlık ve Turizmle Başlattığımız kalkınma hamlemizi Tarımsal alanlarımızda da vatandaşlarımızın bizlerin heyecanına ortak olmasını istiyoruz.

           Biz bu yola çıkarken sadece Çekerek’in değil, Yozgat’ın, Orta Anadolu’nun, İç Anadolu’nun ve bölgemizin tümünü kapsayan, havza boyutunda bir tarımsal gelişmeyi hedefledik.

             Çekerek Havzası Rehabilitasyon Projemizle önümüzdeki yıllarda bu daha da gelişecek. üzüm ve bağcılık Çekerek’te ki, Yozgat’ta ki yerini alacak, mamul ürünlere dönüşecek ve tarımsal girdi olarak bu topraklarda yaşayan insanların, yaşam standartlarını daha yukarıya çıkaracak

Dünyada bağcılıktan çok para kazanan ülkeler var.

Üstelik de toprakları bu kadar bağcılık yapmaya müsait değil.

Biz Tarımı ilçemizde ve bölgemizde hatta ülkemizde temel vizyon olarak görüyoruz.

Tarım geliştikçe bu şehir gelişecek

Tarım geliştikçe Ülkemiz gelişecek, çünkü insanoğlunun nüfusu arttığı müddetçe beslenme temel ihtiyaç olarak her geçen gün önemini biraz daha artıracak.

             Buradaki bağlar ve bu bağlarla ilgili mücadelemiz, Çekerek’i Merkez yapana kadar da devam edecek" 

              Burada amacımız üreticimizi teşvik etmek ve bölgemizin ekonomik olarak canlılık kazanmasını sağlamaktır.

             Çekerek’te birinci ekonomik geçim kaynağı olarak tarım, hayvancılık ve turizmi ön görüyoruz.

Çekerek’te sosyo-ekonomik gelişmiş farklılıklarda maalesef var.

               Biz bunların önüne geçmek için tarım, hayvancılık ve turizmi ön plana koyarsak bu dengeyi sağlayabiliriz. Bunun için de  Bağcılık katma değeri yüksek bir tarım faaliyeti. Bağcılık sadece üzüm demek değil.

Bağcılıktan pekmez, sirke, Asma Yaprağı gibi bir çok ürün elde etmek mümkün.

Bağcılığa bu açıdan bakarsak ilçemiz için önemli bir ekonomik kaynak diyebiliriz.

Bu ürün yelpazesinin içerisinde Pekmeze önemli bir yer açmak gerekiyor.

Pekmez ile ilgili coğrafi işaret tescili için başvurumuzu yaptık ve Çekerek menşeli Üzüm Pekmezi hazırlanıyor. Biz bunun tanıtımı için bağbozumunda elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ve üreticilerimizi destekliyoruz. Bu ürünün canlanması için çalışmalarımızı da devam ettireceğiz.

Çekerek bağcılığın merkezi olsun ve bizim birliğimiz, dirliğimiz de tıpkı üzüm salkımları gibi hep bütün kalsın

Bizler biliyoruz ki yakın bir zamana kadar Çekerek’te bağcılık ön plandaydı ve insanlarımızın geçim kaynaklarının başında gelmekteydi.

Bağlara bulaşan Hastalıktan dolayı üzümün beklenen ürünü vermemesi üzüm bağlarının terk edilmesine sebep oldu.

                Bu konu da bizleri, bir adım atmaya, bu sorunu çözmek için çalışma yapmaya teşvik etti.

Bağcılık alanında bizlere konunun uzmanları kıymetli Hocalarımızda bizlerin heyecanına ortak olarak ilçemizde siz değerli kardeşlerimize bilgilendirme yapacaklar. Katılımlarınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor. Panelimizin faydalı ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyor.” Dedi.

               Bozok Üniversitesi ve Çekerek Belediyesi ile ortaklaşa “Çekerek Bağcılığının Geliştirilmesi” konulu panel düzenlendi. Çekerek Kaymakamlık Salonu’nda yapılan panele moderatör olarak Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Bağcılık konusunda uzman olan Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Rüstem Cangi ve Doç. Dr. Adem Yağcı, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Emine Sema Çetin ile Tokat Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü öğretim üyesi Dr. Duran Kılıç konuşmacı olarak katıldı.

               Vali Yardımcısı İzzet Ercan konuşmasında; yöneticilerin, üreticilerin cebine para koyacak, onların gelir düzeyini arttıracak faaliyetler yapılması gerektiğinin altını çizdi. Çekerek Kaymakamı Mehmet Çağatay Çakal ise yaptığı konuşmasında her türlü gelişmenin ve faydalı hizmetlerin yanında olduklarını, bu kapsamda Çekerek Bağcılığının geliştirilmesi için Tarım İlçe Müdürlüğü nezdindeki çalışmaları teşvik edeceklerini ve konuda başta Yozgat Bozok Üniversitesi olmak üzere çevre üniversitelerden de istifade edeceklerini ifade etti. Panelde Çekerek Tarım İlçe Müdürlüğü temsilcisi tarafından, 100 dekar alanda bağcılığın geliştirilmesine yönelik projeleri ve Çekerek tarımı hakkında bilgi verildi. 

                 Paneli yöneten Yozgat Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz ise, Yozgat ve Çekerek için bağcılığın yaklaşık 3000 yıllık geçmişinin olduğunu, asmanın anavatanının Anadolu olmasından dolayı çok sayıda asma çeşidinin bulunduğunu, bu çeşitliliğin yeni ve üstün özelliklere sahip yeni asma çeşitlerinin geliştirilmesi için büyük bir avantaj teşkil ettiğini belirterek, Yozgat Bozok Üniversitesi olarak, bu eksende bağcılığın gelişmesi için, çeşit geliştirme, sağlıklı asma fidanı üretme, bağ tesisi ve asmalarda bakım işlemlerinin iyileştirilmesi konularında çalışmalar yapacaklarını sözlerine ekledi. Prof. Dr. Güngör Yılmaz ayrıca bağcılık alanında insan kaynaklarının geliştirilmesinde ve uygulamaya aktarılacak her türlü projeye katkı verme noktasında üniversite olarak hazır olduklarını vurguladı. 

                 Panele katılan konuşmacılar; Bağcılığın dünya ve ülke ekonomisindeki yeri, yeni üzüm çeşitlerinin tanıtımı, Çekerek ve Yozgat ekolojisine uygun olabilecek çeşitler, bağ tesis ve terbiye sistemleri ile mevcut bağların yenilenmesi konularında detaylı bilgiler verdi. Katılımcıların sorularının da alındığı panelde Tokat Turhal’da bağcılıkla ilgili yürütülen başarılı bir proje örneğinden de bahsedilerek, bunun Çekerek için de model oluşturabileceğine dikkat çekildi. Üzümden elde edilebilecek çok farklı ürünler ile asma yaprağının değerlendirilmesi ile katma değerin daha da arttırılabileceğine de değinilen toplantıda tüm katılımcılar, Çekerek bağcılığının geliştirilmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazır oldukları mesajını verdi. 

Kaynak: Editör: İbrahim
 
Etiketler: ÇEKEREK, BELEDİYESİ, ÖNCÜLÜĞÜNDE, BAĞCILIK, PANELİ, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Yozgat
Çok Bulutlu
Güncelleme: 10.04.2020
Bugün
- 12°
Cumartesi
-1° - 13°
Pazar
- 10°
Yozgat

Güncelleme: 09.04.2020
İmsak
04:38
Sabah
06:05
Öğle
12:47
İkindi
16:26
Akşam
19:20
Yatsı
20:41
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı