301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Ocak 2018 - Pazartesi 20:20 Bu haber 10632 kez okundu
 
ÇEKEREK’TE İLK DEFA BİLİMSEL KALKINMA ANALİZİ YAPILDI
Geçtiğimiz günlerde, İlçe Kaymakamlığının ev sahipliğinde, Yozgat Valiliği, Bozok Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinin desteklediği Çekerek Yöresel Kalkınma Çalıştayı gerçekleştirildi. SWOT analizi tekniğinin uygulandığı Çalıştay da Çekerek her yönüyle masaya yatırıldı.
Ekonomi Haberi


           Çalıştay Başkanlığını Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Yüksel Tufan’ın üstlendiği, Başkan Yardımcılığını Bozok Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın yaptığı çalışmanın sabahki bölümünde açılış konuşmalarının ardından Akademisyenler tarafından, sekiz başlık altında geçmişten günümüze Çekerek tahlili çıkartıldı.

           Geçmişten Günümüze Çekerek Tarihi, Yozgat Kültürü İçerisinde Çekerek ve Çevresinin Yeri, Erken Çocukluk Eğitiminin Önemi ve Çekerek Yöresine Yansımaları, Çekerek’te Su Ürünleri, Çekerek’in Arkeolojik Yerleşimi, Kaletepe Arkeolojik Yerleşimi, Kurtağlı Dutluk Mevki Yerleşimi ve Yerel Kalkınma için Stratejik Hareket; Üniversitelerin Rolü konuları hakkında detaylı bilgiler sunuldu.

             Çalıştay Başkanı Yüksel Tufan’ın açılış konuşmasında çizdiği tablo ve Çekerek’in gelişmişlik verileri temel alınarak Türkiye genelinde mevcut 872 ilçe içerisinde 758 sırada kendine yer bulması gerçeği, adeta kara tablo gibi moralleri bozdu.

              Çalştayın ilerleyen bölümlerinde ise ortaya konulan detaylar ve günümüze kadar yapılan proje çalışmalarının seyri, geleceğe dönük beklentilerde umutlu olduğumuzu ortaya koydu. Özellikle İlçe Kaymakamı Evren Çakır’ın sunumu ve Bayındır Hüyük Köyü Meyve yetiştiriciliği projesi hakkında yapılan çalışmaların gösterdiği gelişmeler katılımcılar arasında heyecan yarattı. Daha birçok konu başlıklarının anlatıldığı Yöresel Kalkınma Çalıştayı verilen öğle yemeğinin ardından Beyaz İnci Düğün Sarayında SWOT Analizi atölye çalışmalarıyla sürdü. Eğitim-Kültür-Ekonomik Kalkınma- Şehircilik- Toplumsal Hizmetler konu başlıklarının ekseninde oluşturulan masalarda yapılan çalışmaların daha sonra sunusu gerçekleştirildi.

İlk kez düzenlenen “Çekerek Yöresel Kalkınma Çalıştayı” büyük ilgi gördü. 

           Çekerek için ilk niteliği taşıyan “Çekerek Yöresel Kalkınma Çalıştayı” başarıyla tamamlandı. Çekerek Kaymakamlığı ve Çekerek Belediye Başkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen Çalıştaya beklenenden daha fazla katılım gözlendi. Toplantı Bozok Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi öğretim üyelerinin iştirakiyle gerçekleştirildi. 

           Çekerek Hükümet Konağı Konferans Salonu’nda 2 Aralık 2017 Cumartesi günü düzenlenen Çalıştay, hem içerik olarak hem de şekil bakımından taşıdığı farklılıklarıyla yöre için ilk ve doğru bir başlangıç niteliği taşımaktadır. 

           Başkanlığını Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Tufan ve Çalıştay Başkan Yardımcılığını Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın üstlendiği toplantıya; Çekerek Kaymakamlığı, Çekerek Belediyesi, Sivil Toplum Kuruluşları, Akademisyenler ve ilgi duyan yöre halkı tarafından aktif katkı ve katılım sağlandı. 

           Çalıştaya Çekerek Kaymakamı Evren Çakır, Çekerek Belediye Başkanı Bedrettin Bozkurt, Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Çalıştay Başkanı Prof. Dr. Yüksel Tufan ve Çalıştay Başkan Yardımcılığını üstelenen Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın yanı sıra ilçedeki resmi daire yöneticileri, akademisyenler, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, bürokratlar ve yerli iş adamları katıldı.

              Açılış Konuşmalarıyla başlanan programda, Çalıştay Başkanı Prof. Dr. Yüksel Tufan, bölgeye ilişkin rakamsal verilerden hareketle, yöredeki nüfus değişimine, eğitim düzeyine, Türkiye’de diğer ilçeler arasındaki yörenin bulunduğu düzeye ilişkin bilgiler vererek Çekerek Irmağı üzerinde yer alan ilçelerin benzer durumla ve seviyelere sahip olduğunu belirtti. Yörenin tarımsal üretimde Yozgat ilçeleri arasında dördüncü sırada olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yüksel Tufan, tarım ve hayvancılık bakımından bölgenin güçlü ve zayıf yönlerine ilişkin kritiklerde bulunarak, olası fırsatlara dair düşüncelerini aktardı. Gözlemlediği bazı sorunları da değerlendiren Prof. Dr. Yüksel Tufan konuşmasında; gıda, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi, tersine göçün özendirilmesi, eğitim yatırımları, su sporları ve Doğa Turizmi konularında önerilerini katılımcılarla paylaştı. 

           Çekerek Belediye Başkanı Bedrettin Bozkurt düzenlenen toplantının bir ilk olduğunu ifade ederek, ilçeye ilişkin güncel durumlar hakkında bilgiler verdi. Kolay anlaşılır bir içerikle yaptığı sunumunda Bozkurt, ilçede yaşanan değişimi ve açığa çıkartılmaya çalışılan mevcut potansiyelleri anlattı. Çekerek için “Davos” benzetmesi de yapan Bozkurt, yapılan çalışmalar hakkında verdiği bilgilerde, ilçeden balık ihracatı yapılabilir hale gelindiğini, okuma düzeyinin yüzde yüzlere yaklaştığını, eğitim altyapısının ilçede güçlü olduğunu belirtti ve Çekerek için cazibeyi yükseltici çalışmalardan söz etti. Konuşmasının sonunda bütün katılımcılara ve emek veren herkese teşekkür ederek, faydalı bir toplantı olacağına inandığını söyledi. 

          Çekerek Kaymakamı Evren Çakır yaptığı açılış konuşmasında, düzenlenen Çalıştayın ilçe için önemli bir başlangıç olacağına değindi. Yöreye ilişkin projelerden söz eden Kaymakam Çakır, Meyvecilik Projesi ile Yozgat için bir “Meyvecilik Üssü” kapasitesinin ortaya çıkabileceğini, kadınlara yönelik proje faaliyetlerinin faydalı bir şekilde yürüdüğünü, yöresel ürünlerin açığa çıkartılmaya çalışıldığını belirtti. Doğa, tarih ve turizm potansiyelleri açısından yörenin önemli fırsatlar barındırdığına dönük değerlendirmeler yapan Kaymakam Evren Çakır, toplantı sebebiyle emeği geçen bütün katılımcılara da teşekkür etti. 

           Teşrifleri ile Çalıştay’a güç katan Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, yaptığı konuşmasında tarihteki gelişmelerden söz ederek, sanat, sanayi ve ticaret alanında yapılması gerekenlere değinerek, “Millileştirme” konusuna vurgu yaptı. Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, “avam felsefesi” ile ortaya konan yaklaşımların yetersizliğinin altını çizerek, düzenlenen Çalıştayın yerinde ve isabetli olduğunu vurguladı ve emek verenleri kutlayarak, faydalı bir toplantı olmasını diledi. 

           Açılış sonrası “Yöreden Küresele Değişim ve Vizyon: Düşünceler” ana başlığı altındaki ikinci oturumda sekiz akademisyen tarafından kısa konuşmalara yer verildi. Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bostancı, “Geçmişten Günümüze Kısa Çekerek Tarihi” başlıklı konuşmasında, Çekerek tarihinin M.Ö. 2000’lere gittiğini; Hititler, Firigler, Roma ve Doğu Roma dönemlerini yaşadığını belirtti. Daha sonra 1071 yılında Türk hakimiyetine girmeye başladığını, bölgenin Türklerin yaşayışına uygun bir yapıya sahip olduğunu ifade etti. Akabinde, 1248 yılında Köse Dağı Savaşı sonrası, Moğolların egemenliği ve Anadolu Beylikleri dönemi etkilerinin yaşandığı bir bölge olduğubelirtildi. Çekerek ve Zile tarihinin ayrılmaz bir ilişkisi olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bostancı, bölge kültürün Yozgat’tan ziyade Zileyi andırmasının, uzun yıllar Zile ve Tokat ilişkisinden doğduğunu ve bunun da doğal olduğunu dile getirdi. 

          Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Orhan Kurtoğlu, “Yozgat Kültürü İçerisinde Çekerek ve Çevresi” başlıklı konuşmasında, Çekerek için bir geçiş noktası olduğunu belirterek, bunun kültürü de şekillendirmiş olduğunu ifade etti. Konuşmasında, İnternet üzerinden de günümüzde hızla yayılan şekliyle rahatça görebildiğimiz gibi, hakim kültürün zayıf olanı boğmak üzere olduğuna değinen Doç. Dr. Orhan Kurtoğlu, küreselin yerel üzerinde hegemonyası var; kavga yerine kendimiz kalmak için yerelin milli ve küresele ne düzeyde katkı verdiğine dikkat etmek gerekir dedi. Zaman zaman görüyoruz, Çekerek türküleri çevre illere aitmiş gibi sunuluyor diyen Doç. Dr. Orhan Kurtoğlu, öğretmenleri somut olmayan kültürel değerler konusunda bilgilendirip, derlemeler yapılmasına çalışmak gerektiğini ifade etti. Kalkınmada kültürel ve sosyal boyutun önemli olduğuna değinilen konuşmada, milli düşüncelerle beslenmiş insana ihtiyacın varlığı vurgulandı. Doç. Dr. Orhan Kurtoğlu, Alevilerimizin ve Bektaşilerimizin varlığına da değinerek, bu konularda yöreyle ilgili yeterli çalışmanın olmadığının da altını çizdi. 

            Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mümin Tufan ise “Erken Çocukluk Eğitiminin Önemi ve Çekerek Yöresine Yansımaları” başlıklı konuşmasında, erken çocukluk döneminin duyarlılık dönemi olduğunu ve hayatın başlangıcı olduğu için bu dönemdeki gelişimin ilerleyen hayata etki edeceğini örneklerle anlattı. Beslenme, kalıtım ve çevre etkilerinin önemine değinerek; yaparak, yaşayarak, deneyerek öğrenmeyi destekleyen zengin uyarıcı ortamların faydalarına, zekanın parlatılmasına ilişkin görüşlerini paylaştı. Yrd. Doç. Dr. Mümin Tufan, zorunlu eğitimi başarıyla tamamlayanların ve mesleki başarılara ulaşanların, okul öncesindeki doğru ve etkin uygulamalara bağlı olduğunu söyledi. Tabandan tavana değişiklik yapabileceğimizi belirten Yrd. Doç. Dr. Mümin Tufan, bu işin uzun zaman alabileceğini ancak daha doğru olacağını vurguladı. Konuşmada, yeni doğan bebek sayısının yüksek olduğu bir ülke olan Türkiye için okul öncesi eğitim konusunun daha da önem kazandığı ifade edildi. 

            Bozok Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Balıkçı, “Çekerek de Su Ürünleri” başlıklı konuşmasında, su ürünlerinin insan beslenmesindeki önemine değinerek, sanayi için hammadde oluşumu ve ihracat potansiyeli bakımından da önemini anlattı. Tarımsal sektör olarak su ürünlerinin önemini aktardığı konuşmasında Yrd. Doç. Dr. Esra Balıkçı, Çekerek’te üretim potansiyeli artan baraj ve mevcut duruma dair düşüncelerini paylaştı. 

           Bozok Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hacer Sancaktar, “Çekerek’in Arkeoloji Potansiyeli” başlığı altında yaptığı konuşmada, Yozgat ili ve ilçelerinde yürütülen yüzey araştırması projesi ışığında yöreye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Geçmişte Sorgun ve kısıtlıda olsa Sarıkaya’da yapılan çalışmaların dışında kayda değer çalışmalara rastlanmadığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Hacer Sancaktar, Çekerek’te önemli yerlere ulaşılabileceğini umduklarını, yörenin antik dönem yol güzergahında olduğunu, ilçenin kültür envanterinin çıkartılabileceğini ve bunların ilçe için olumlu katkılar sağlayacağını anlattı. Konuşmasında Yrd. Doç. Dr. Hacer Sancaktar, köylülerden arkeolojik konularla ilgili bildiklerini kendileriyle paylaşmalarının faydalı olacağını da söyledi.

            Bozok Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Serdar Dinçer, “Kaletepe Arkeolojik Yerleşimi” ile ilgili konuşmasında, mozaikli yapının rölove çalışmasının yapıldığını, kaçak kazı çalışmalarının bütün ülkede olduğu gibi buralarda da yaygın olduğunu ve bunun faydasının olmadığını ifade etti. Mozaikli yapı diyoruz ancak buranın Bizans Dönemi kilisesi olma ihtimalinin düşünüldüğünü belirtti. Yöreyi incelerken Tokat ile birlikte ele aldıklarını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Pınar Serdar Dinçer, Kaletepe’nin askeri bir birime ait yerleşim olabileceğini düşündüklerini, buradan geçiş yollarını geçtiğini belirtti. Hiçbir dönemde kaya içerisine altın saklanmamıştır ve böyle bir teknoloji yoktur diyen Yrd. Doç. Dr. Pınar Serdar Dinçer, tarihi eser niteliğindeki taş eserleri kırmakla içerisinden altın çıkmayacağını özellikle vurguladı.

          Bozok Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bülent Şenocak, “Kurtağılı Dutluk Mevki Yerleşimi” isimli konuşmasında mevki için kesin bir şey söylemek henüz doğru olmaz dedi. Bununla beraber, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bülent Şenocak, bölgede bulunan sütunlardan dolayı Dutluk Mevkii civarında bir yerleşim olabileceği yönünde değerlendirmelerde bulundu. Mezarlar var, ancak definecilerin, işlerine yarar bir şey çıkacağını sanmamaları gerektiğini ifade etti, çünkü yok dedi. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bülent Şenocak, bölgeye ilişkin yapılacak çalışmaların önemine ilişkin düşüncelerini paylaştı.

           Bu oturumda son konuşmacı olarak Bozok Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Yerel Kalkınma İçin Stratejik Hareket: Üniversitelerin Rolü” başlığı altında kalkınma için göz önünde bulundurulması ve akılda tutulması gereken bazı noktalara değindi. Sosyo-kültürel değişime yoğun biçimde etki eden teknolojinin hızla geliştiği ve hayatımızı istila ettiğinden hareketle, günlük hayatta kafelerde dahi menü seçeneklerini görüntülemek için dijital tabletlerin kullanıldığını hatırlatan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, bu cihazları maalesef üretmiyoruz, sadece ithal ediyoruz dedi. Ekonomik olarak ilerleyen bir ülkeyiz ama kalite göstergeleri bakımından ve rekabet edebilme açısından istenilen düzeyde henüz değiliz diyen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, bilgi ve yenilik içeren rekabete uygun ve sürekliliği olan ürünlerin ülkemizde de üretilmesinin yollarının aranması gerektiğini ifade etti. Bunu başarmak için, daha önce başarmış olan ülkelere bakıp inceleyerek, yeni yollar geliştirmemiz gerektiğini vurguladı ve sahada olanlar ile üniversitelerin işbirliğinin önemine değindi. Konuşmasında, siyasetçilerin yakasına sarılan yığınlar değil, üniversite kapılarını sürekli kendilerine açık tutturmayı başaran nitelikli bireylerden oluşan bir topluma dönüşmemiz gerektiğini özellikle belirten Prof. Dr. Mustafa Böyükata, bu toplantılar ile üniversite, yöneticiler ve vatandaşların birlikte çalışmasına da zemin sunmaya çalıştıklarını söyledi.

          Çalıştayın öğleden sonraki üçüncü oturumunda yapılan atölye çalışmalarında, yöre bazında SWOT analizi gerçekleştirildi. Beş ayrı masa çalışmasında Eğitim, Kültür, Ekonomik Kalkınma, Şehircilik ve Toplumsal hizmetler başlıkları tartışıldı. Daha sonra masa moderatörleri Yrd. Doç. Dr. Mümin Tufan, Yrd. Doç. Dr. Hacer Sancaktar, Yrd. Doç. Dr. Pınar Serdar Dinçer, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bostancı, Yrd. Doç. Dr. Esra Balıkçı, Uzman Şükrü Aksu, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bülent Şenocak, Doç. Dr. Orhan Kurtoğlu ve Cafer Pusmaz tarafından çalışma çıktıları dördüncü oturumda bütün katılımcılara aktarılarak değerlendirildi. İlçenin mevcut durumu, gelişmede yaşanan zorlukları, var olan potansiyelleri (arkeoloji, turizm, tarım, hayvancılık, su ürünleri), yöreye uygun öğretim programlarının seçimi, yüksekokul için tercih edilen programların yöre kalkınmasına olası katkıları, ekonomiye katkıları, sosyo-kültürel kalkınmaya katkıları bakımından toplantının ilerde yapılabilecek çalışmalar için önemli ve faydalı bir başlangıç olduğu ortaya konan buluşmanın, yöre halkı içinde bir motivasyon kaynağı olduğu gözlendi. Sosyalleşmeye, tanışıp kaynaşmaya da katkı veren yönüyle benzer etkinliklerin yapılmasının faydalı olduğu izlenimi de oluştu.

              Çalıştay sonunda, Çalıştay başkanı Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Tufan ve toplantı fikrini geliştirip, Başkan Yardımcılığını da üstlenerek sağlıklı biçimde yürütülmesi için her aşamasına destek veren Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Böyükata ile akademik bakış açılarıyla bilgilerini yöre halkıyla paylaşan konuşmacı akademisyenler ve çalışmalarda aktif görev alanlara, Çekerek Kaymakamı Evren Çakır ve Çekerek Belediye Başkanı Bedrettin Bozkurt tarafından teşekkür belgesi ve yöreye özgü hediye takdim edildi.

               Çalıştay’ın SWOT analizini gerçekleştiren Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Mustafa Böyükata gazetemize yaptığı değerlendirmede; "Çekerek Yöresel Kalkınma Çalıştayı" yüksek bir ilgi ve yoğun bir katılımla, gerçekleştirildi.

                Toplantının etkili geçmesindeki özverili katkılarından dolayı, Çalıştay Başkanlığını üstlenen Gazi Ünivesitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Tufan beye, himayeleri ve ev sahipliklerini layıkıyla ortaya koyan Çekerek Kaymakamımız Evren Çakır beye, Çekerek Belediye Başkanı Bedrettin Bozkurt bey, teşrifleriyle bizi onurlandıran Vali Yardımcımız Şükrü Çakır beye çok teşekkür ederim.

                 Davetimizi kırmayıp bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaşan hocalarımız Kastamonu Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bostancı, Gazi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Orhan Kurtoğlu ile Yrd. Doç. Dr. Mümin Tufan, Bozok Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Esra Balıkçı, Yrd. Doç. Dr. Hacer Sancaktar, Yrd. Doç. Dr. Pınar Serdar Dinçer ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bülent Şenocak yörenin geleceği açısından önemli bir başlangıç oluşmasına vesile olmuşlardır, kendilerine yürekten teşekkür ederim.

               Masa çalışmalarında değerli akademisyen hocalarımızla birlikte Moderatörlük yaparak katkılarını esirgemeyen Başbakanlık Uzmanlarından Şükrü Aksu ve Çekerek Eğitim-Bir Sen Başkanı Cafer Pusmaz beylere de teşekkür ederim.

               Etkinliğin yürütülmesinde yardımcı olan Yerel Düzenleme Kurulu’nda görev alan Çekerek Kaymakamlığı’ndan Süleyman Kocaoğlu ile Mustafa Yüksel ve Çekerek Belediyesi’nden Dursun Ecevit ile Elvan Çetin beylere de teşekkür ederim.

               Yoğun ilgi gösteren halkımıza, STK mensuplarına, kamu kurum ve kuruluş mensuplarına katılımlarından duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek isterim. Yöre için bir ilk olan Çalıştayın özelde Çekerek ve Yozgat için genelde Türkiye ve insanlık için hayırlara vesile olmasını dilerim.” Dedi.

SWOT Analizi, bir projede ya da bir ticari girişimde kurumun, tekniğin, sürecin, durumun veya kişinin güçlü (Strengths) ve zayıf (Weaknesses) yönlerini belirlemekte, iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat (Opportunities) ve tehditleri (Threats) saptamak için kullanılan stratejik bir tekniktir.

 

Kaynak: Editör: İbrahim
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Yozgat
Çok Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
-5° -
Salı
-
Çarşamba
-1° -
Yozgat

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:21
Sabah
07:51
Öğle
12:59
İkindi
15:31
Akşam
17:55
Yatsı
19:17
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı