Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Mart 2020 - Pazartesi 10:09 Bu haber 448 kez okundu
 
BÖYÜKATA’DAN AYDINCIK’TA ÖĞRENCİLERE MOTİVASYON ARTIRICI SEMİNER
Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Aydıncık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün davetlisi olarak dört farklı okulda farklı öğrenci gurupları ile bir araya geldi. Şehit Zemci Doğan Ortaokul, Şehit Ali Çelik Çok Programlı Anadolu Lisesi, Kazankaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Şehit Dursun Erdoğan Ortaokulu'nde gerçekleştirilen seminerlere İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Akyol, Şube Müdürleri Ali Kaplan, Satılmış Gündüz, Okul Müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Eğitim Haberi


"Buluş? İcat - Keşif"

            İlk buluşmada Aydıncık Şehit Zemci Doğan Ortaokulu öğrencileriyle, "Buluş ? İcat - Keşif" başlığı etrafında, karşılıklı soru cevap şeklinde gerçekleştirildi. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, insanın var olduğu günden bu güne çevresinde olup bitenleri anlama, eşyanın mahiyetini kavrama, evrende var olan sırları çözümleme merakının hiç bitmediğine vurgu yaparak; bu yolda ortaya konan çabalarla pek çok keşiflerin, icatların ve buluşların ortaya konduğunu ve bunun artarak devam ettiğini belirtti. Prof. Dr. Mustafa Böyükata'nın bilimsel çalışmaların öneminden ve bilim insanının vasıflarından da bahsettiği söyleşi tadındaki seminer, ilgiyle izlendi. Öğrencilerin meraklı sorularına da cevaplar veren Prof. Dr. Mustafa Böyükata, kendi hayatından örnekler de vererek, akademik hayatta dair bilgiler aktardı. 

             Öğrencilerle çok iyi iletişim sağlanarak, etkili bir şekilde dikkatlerin çekildiği ve konuşmanın merakla dinlendiği gözlendi. . Prof. Dr. Mustafa Böyükata'nın teşvik edici bir yaklaşımla, sıcak ve samimi bir ortam oluşturduğu, öğrencilerin çok mutlu ve özgüvenli bir şekilde salondan ayrıldığı, hayatlarında iz bırakacak bir söyleşi olduğu belirtildi. Okul Müdürü Emir Alan faydalı bir toplantı olduğunu ifade ederek Prof. Dr. Mustafa Böyükata'ya öğrencilerin hazırladığı bir tabloyu günün anısına takdim etti. 

"Nitelikli Bir Gelecek için Hedef Odaklı Çalışmak"

             Devamında ikinci buluşma Aydıncık Şehit Ali Çelik Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri ile gerçekleştirildi. Bu toplantıda Prof. Dr. Mustafa Böyükata, "Nitelikli Bir Gelecek için Hedef Odaklı Çalışmak" başlığı etrafında düşüncelerini paylaştı. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, başaranların çalışanlar arasından çıktığını ama her çalışanın değil hedef odaklı çalışanların gerçek ve doğru başarıya daha yakın olduğunu belirtti. Hangi mesleği seçerlerse seçsinler, nihayetinde bir şeyler ortaya koymayı; yeni bir şeyler yapmayı, insanlığın, milletin, memleketin ve yaşadıkları çevrenin ilerlemesine ve iyiliğine katkı verecek yeni işler gerçekleştirmeyi hedeflemenin önemine değindi. Öğrencilerin sorularına da cevap veren Prof. Dr. Mustafa Böyükata, bilgi kaynaklarına ulaşmanın günümüzde daha kolay olduğuna değinerek, rekabet gücü yüksek yenilikçi sonuçlara ulaşmada iyi eğitimli ve girişimci yanı güçlü bireylerin rolüne de vurgu yaptı.

               Öğrencilerin çekingenliklerini atmalarına katkı veren bir buluşma olduğu ifade edilen toplantıda, öğrencilerin konuşmadan etkilendikleri ve hayatlarına yön vermede etkili olacağı değerlendirildi. Gelecek kaygısı ve karmaşası içinde olan özellikle son sınıf öğrencileri için konuşmacının hayatından örnekler verip, geleceği nasıl şekillendirebilecekleri konusundaki anlattıklarının da iyi bir örnek olacağı belirtildi. Okul Müdür Yardımcısı Ayşe Büyük, keyifli ve örgencilerin severek dinlediği seminer için Prof. Dr. Mustafa Böyükata'ya teşekkür etti. 

"Farklılığını Ortaya Koyan Değerlidir"

                Üçüncü seminerini Kazankaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik olarak veren Prof. Dr. Mustafa Böyükata, "Farklılığını Ortaya Koyan Değerlidir" başlığı etrafında düşündürücü konulara değindi. Toplantıya öğretmen, öğrenci ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yanı sıra Aydıncık İlçe Kaymakamı Emirhan Arıkan, İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Akif Demir ve İlçe Emniyet Müdürü Murat Deveci de iştirak ettiler.

                Prof. Dr. Mustafa Böyükata, her insanın farklı olduğunu ve bu farklılıkları ile işine değer katabileceğini ifade etti. En iyi olma hali bir kişilik bir haldir ama her insan farklı oluşuyla özeldir. Mizacına uygun doğru bir eğitimle karakteri güçlendirilecek gencin, sergileyeceği kişiliği de güzel olacaktır; çevresine yansıttıkları ile olumlu katkı verecektir diyen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, toplumu hem dünya ile hem de geçmişimizle doğru bağlar kurarak ileri taşıyacak gençlere ihtiyaç olduğuna değindi. Çanakkale savaşları sürecinde kaybettiğimiz nitelikli insan açığımızı henüz kapatamadığımızı düşündüğünü belirten Prof. Dr. Mustafa Böyükata, günümüz dünyasına uygun girişimci bireylere ihtiyacın olduğunu vurguladı. Öğrencilerin sorularına da cevap veren Prof. Dr. Mustafa Böyükata, eğitim öğretimleri sürecinde, sosyal, kültürel, sportif ve proje faaliyetleri içerisinde aktif görevler alarak, kendilerini tanımalarını ve farklı yönlerini görmelerini tavsiye etti. 

               Okul Müdürü Osman Bozkurt öğrencilerin ilk defa okullarında bir profesörün sohbetine katıldıklarını, kendilerini tanıma ve değerli hme bakımından önemli bir sohbet olduğunu belirterek, Prof. Dr. Mustafa Böyükata'ya teşekkür etti.

"Hayallerimiz, Gerçekler ve Gayret"

                Günün son seminerini Kazankaya Şehit Dursun Erdoğan Ortaokulu öğrencilerine veren Prof. Dr. Mustafa Böyükata, "Hayallerimiz, Gerçekler ve Gayret" başlığı etrafında merak uyandıran konuları katılımcılar ile tartıştı. Öğrenciler, öğretmenler ile birlikte velilerden de katılımların olduğu buluşmada bütün sorulara cevap verildi. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, hayallerin önemine ve hayal kurmanın, fikir üretmenin değerine vurgu yaptı. Hayal ettiğiniz her şey gerçeğe yakındır diyen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, çocukluğumuzda hayal ettiğimiz pek çok şeyin gerçekleştiğini belirtti. Biliminsanlarından da bahsederek, Einstein'in yaptığı çalışmaların bugün yaşadığımız hayatta pek çok yeniliğin temelinde yer aldığını ifade ederek, o günün biliminsanları bugün kullandığımız akıllı telefonları belki hayal bile edemiyorlardı dedi. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, hayallerimizde gerçekçi olup takip edilebilir fikirlere dönüştürerek takip etmek ve gayret ortaya koymak gerektiğinin altını çizdi. 

                   Okul Müdürü Ertuğrul Tunç, seminerden memnun kaldıklarını belirterek, köy okullarında böyle programların çok anlamlı ve faydalı olduğuna, öğrenciler kadar kendilerinin de heyecan duyduklarına, ufuk açıcı ve öğrencilerin programla ilgili konuşmaya devam edeceklerine, merak ettikleri yeni sorularla karşılarına geleceklerine değinerek Prof. Dr. Mustafa Böyükata'ya teşekkür etti.

Seminerler motivasyon artırıcı

              Seminerlerin öğrencilerde motivasyonu artıracağı belirtildi. Katılımcılar için bilgilendirici olduğu ifade edildi. Oldukça keyifli ve öğrencileri için verimli olduğu vurgulandı. Öğrencilerin halen sormak isteyecekleri yeni soruları olacağı, bu buluşmalarla meraklarının bir kat daha artacağının altı çizildi. Seminerlerde ele alınan konuların içeriğinin, öğrenci seviyelerine uygun olduğu, iletişim ve beden dilinin iyi kullanılmasının, samimiyetle, mütevazı tutumuyla bir akademisyenin anlatımından herkesin etkilenip faydalandığı ortaya kondu. Prof. Dr. Mustafa Böyükata'nın ilgi çekici konuları anlatırken ve sorulara cevap verirken, çoğu kez dinleyenlerin cevabı kendilerinin bulmalarını sağlamaya çalışması ve düşünmeye sevk etmesi, herkesi konulara odaklaması bakımından etkili olduğu, öğrenci, öğretmen ve veliler üzerinde iz bıraktığı beyan edildi. Davetlerini geri çevirmeyerek, ilçeye gelen ve gerçekleştirilen seminer ile sağladığı katkılardan dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Akyol ve Şube Müdürü Satılmış Gündüz, Prof. Dr. Mustafa Böyükata'ya teşekkür ederek, yöreye özgü ametist taşından yapılmış tanıtıcı ürün takdim etti.

 

Kaynak: Editör: İbrahim
 
Etiketler: BÖYÜKATA’DAN, AYDINCIK’TA, ÖĞRENCİLERE, MOTİVASYON, ARTIRICI, SEMİNER,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Yozgat
Az Bulutlu
Güncelleme: 06.07.2020
Bugün
16° - 32°
Salı
15° - 31°
Çarşamba
16° - 31°
Yozgat

Güncelleme: 06.07.2020
İmsak
03:18
Sabah
05:12
Öğle
12:50
İkindi
16:47
Akşam
20:19
Yatsı
22:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
63
0
3
9
18
30
2
Trabzonspor
58
0
3
10
16
29
3
Sivasspor
54
0
6
9
15
30
4
Galatasaray
52
0
5
10
14
29
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Fenerbahçe
49
0
9
7
14
30
7
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
8
Göztepe
38
0
12
8
10
30
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Antalyaspor
37
0
11
10
9
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
32
0
14
8
8
30
13
Denizlispor
32
0
14
8
8
30
14
Yeni Malatyaspor
29
0
15
8
7
30
15
Çaykur Rizespor
29
0
16
5
8
29
16
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
17
Konyaspor
27
0
12
12
5
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı